Izložba o holokaustu u našoj Školi

U suradnji sa Židovskom općinom Osijek u hodniku naše Škole postavljena je izložba povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i obilježavanja 75. godišnjice oslobođenja najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitza. Na otvorenju izložbe govorio je Dragutin Kohn, tajnik Židovske općine Osijek, koji je pojasnio zašto je taj spomendan važan ne samo za Židove nego i za sve žrtve holokausta i svih nasilnih režima, a ova izložba, koju učenici i roditelji mogu pogledati tijekom idućih desetak dana, jedan je od načina educiranja današnjeg svijeta o strahotama koje su se dogodile u prošlosti i podizanja svijesti o prevenciji genocida da se takva zvjerstva nikada više u budućnosti ne ponove jer antisemitizam, nažalost, u svijetu raste. Izložbom se odaje počast milijunima nevinih ljudi, najviše Židova, prisilno odvedenih iz svojih domova širom Europe te Poljaka, Roma i pripadnika brojnih drugih naroda koje su nacisti ubili tijekom Drugoga svjetskog rata u najvećem i najstrašnijem koncentracijskom logoru, velikoj tvornici smrti – Auschwitzu. Sustavno istrebljenje Židova koje je pokrenula nacistička Njemačka provedeno je i u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, uz intenzivnu suradnju i sudjelovanje ustaškog režima. U koncentracijskim logorima, prvenstveno u Jasenovcu, zatvarani su i sustavno likvidirani Židovi, Romi, Srbi i Hrvati, kao i drugi politički protivnici režima, stoga će svi učenici osmih razreda naše Škole 17. travnja posjetiti Jasenovac. U sklopu nastavka suradnje sa Židovskom općinom Osijek postoji mogućnost odlaska pet učenika u pratnji svojih nastavnika u Auschwitz, o čemu će se uskoro znati više. Cilj je da obilazak mjesta stradavanja milijuna ljudi bude jedna prava škola života i da učenici iskustva s puta prenesu svojim prijateljima, generaciji i obiteljima te tako postanu pronositelji kulture dijaloga i mira.